Użytkownicy

Mały anglomaniak

„Akademia czystych rąk”- pomysł na działania w roku szkolnym 2013/2014
15 IX 2013, Alicja Wróblewska

Mycie rąk wydaje się tak oczywiste i wydawać by się mogło, że każdy wie jak prawidłowo to robić. Tymczasem nie zawsze pamiętamy o umyciu rąk np. przed jedzeniem albo po wyjściu z toalety. Prawidłowe mycie rąk może nas uchronić przed chorobami wywołanymi przez zarazki i bakterie, które praktycznie są wszędzie. Aby uświadomić naszym uczniom, jak ważne jest mycie rąk, uczniowie  naszej Szkoły brali udział w akcji pt.: Akademia Czystych Rąk, której organizatorem była firma Carex.

W miesiącu marcu 2013 r. przeprowadzone zostały wśród uczniów klasy 4c lekcje pilotażowe promujące podstawowe zasady higieny rąk. Korzystaliśmy z materiałów edukacyjnych otrzymanych od firmy Carex. Uczniowie zostali zapoznani z zagrożeniami wynikającymi z braku podstawowych nawyków higienicznych. Na realizację zagadnienia higieny rąk poświęciliśmy cały blok tematyczny dotyczący mikrobów, dróg ich rozprzestrzeniania się, zapobieganiu chorobom wywołanym przez drobnoustroje.  Podczas zajęć dzieci uczyły się jak prawidłowo myć ręce. Szkolny koordynator programu Alicja Wróblewska opracowała scenariusz zajęć o czystości naszych rąk i udostępnił go nauczycielom oraz chętnym uczniom do przeprowadzenia w swoich klasach lub w młodszych oddziałach 0-3. W ten sposób większość nauczycieli i uczniów włączyło się w projekt-„Gdzie były, co robiły Twoje ręce". Do dnia 25 marca zajęcia zostały przeprowadzone w klasach: 0d, 1a, b, c, d, 2abc, 3ab, 4abc 5bcd, 6a – tj. ok.450 uczniów. Uczniowie klas otrzymali mydło antybakteryjne Carex oraz jeden egzemplarz materiałów edukacyjnych. Ogłoszono również konkurs plastyczny pod ww. tytułem, a prace najładniejsze zostały umieszczone na wystawie szkolnej, na głównym holu.  Uczniowie klasy 4c przy pomocy wychowawcy i znacznej pomocy włączonych w akcję rodziców wykonali prezentację multimedialną o czystości rąk i swojej klasie. Powstała również klasowa piosenka, do której muzykę stworzył nasz nauczyciel muzyki pan Roman Bartosiak. Uczniowie klasy 6a wykonali drugą prezentację, w której umieścili analizę ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkoły, dotyczącą wiedzy na temat higieny rąk. Dziękujemy firmie Carex za świetny pomysł, materiały edukacyjne i antybakteryjne mydło. Jest świetne. Dzieci chętnie myły nim ręce. Jeśli w roku szkolnym firma Carex ogłosi podobny konkurs, na pewno będziemy brali w nim udział. A Wy, co o tym myślicie?
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i prezentacji wykonanej przez uczniów kl.4c.